Bohund norweski – nieustraszony bohater

Jest to szpic o grubej, dwuwarstwowej sierści, który ma smukłą budowę ciała. Od zawsze był on wykorzystywany do pilnowania gospodarstwa i tak naprawdę obecnie również pełni taką funkcję. Związana jest z tym nawet jego nazwa, gdyż „bu” i „hund” oznacza psa gospodarskiego. Bardzo lubi spędzać czas z ludźmi. Pochodzi z Półwyspu Skandynawskiego i właśnie tam głównie występuje po dziś dzień. Z pewnością będzie to idealny pies dla aktywnej rodziny poszukującej wrażeń.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakty z dziećmi

Terytorialność

 

Bohund norweski – wzorzec rasy

Jest to pies, który w kłębie liczy 41-45 cm (suka) oraz 43-47 cm (pies). Jego masa ciała to 12-16 kg, natomiast z reguły psy są cięższe. Jego sierść jest gruba i twarda, posiada dwie warstwy- włos okrywowy oraz miękki jak puch i gęsty podszerstek. Maść tej rasy jest biszkoptowa oraz czarna, natomiast im mniej w niej bieli tym lepiej. Bohund norweski według FCI należy do grupy szpiców oraz psów pierwotnych (grupa V, sekcja 3). Ma bardzo proporcjonalną budowę ciał, krótki tułów i klinowatą głowę. Oczy są owalne i mają ciemną tęczówkę (im ciemniejsza tym lepsza).

Bohund norweski – charakter

Jest to wyjątkowo energiczny, odważny i przyjacielski pies. Idealnie nada się jako zwierzę towarzyszące. Rasa ta idealnie sprawdzi się do pracy z osobami niesłyszącymi, gdyż jest bardzo ceniona w wielu ośrodkach terapeutycznych. Jeżeli okażesz mu czułość i zainteresowanie, odda Ci całe swoje serce. Są to psy, będące wiernymi przyjaciółmi na lata, na dobre i na złe. Bohund norweski będzie chciał spędzać z Tobą masę czasu oraz ostrzeże Cię przed potencjalnym niebezpieczeństwem. W Skandynawii sprawdza się on idealnie jako pies pilnujący gospodarstw domowych wraz ze zwierzętami. Jest on bardzo czujny, szczególnie gdy ma oddaną rodzinę. Potrzebuje dużo ruchu, dlatego z całą pewnością nadaje się do domu z ogrodem. Może mieszkać w bloku, pod warunkiem, że właściciele są osobami aktywnymi fizycznie i będą z nim uprawiać sport. Aby dogadać się z tym psem, musisz mieć dla niego czas!

Bohund norweski – długość życia

Psy te z reguły żyją 13-15 lat, więc jeżeli nie chorują to są oddane na lata. Jest to oczywiście uzależnione od wielu czynników np. warunków utrzymania czy czynników genetycznych.

Bohund norweski – zdrowie

Są to z reguły zdrowe psy, natomiast mogą cierpieć na schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych, dlatego warto regularnie badać pupila i dopuszczać do rozrodu tylko osobniki zdrowe. Już szczeniakowi w wieku kilku miesięcy warto zrobić kontrolne RTG stawów biodrowych i kontrolować, czy dysplazja stawów biodrowych się rozwija czy nie. Regularne wizyty u lekarza weterynarii i ocena stanu zdrowia są kluczowe dla dobrego utrzymania psa.

Bohund norweski – pielęgnacja

Zdecydowanie najważniejsze jest regularne wyczesywanie psa, najlepiej 2-3 razy w tygodniu, gdyż w okresie linienia będzie się gromadził nadmiar podszerstka i mogą tworzyć się nieestetyczne kołtuny. Kąpanie pupila jest również bardzo ważne, jeżeli jest taka potrzeba. Pamiętajmy jednak i dokładnym wysuszeniu psa, tak aby się on nie przeziębił, szczególnie jesienią czy zimą. Warto także zadbać o oczy i uszy oraz regularnie czyścić psu zęby, tak aby nie dopuścić do nagromadzenia się kamienia nazębnego.

Bohund norweski – żywienie

Pies musi dostawać pełnowartościową karmę, która w pełni uzupełni jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pamiętaj jednak o odpowiednim dawkowaniu pożywienia, gdyż inaczej pies może mieć problem z nadwagą oraz chorobami towarzyszącymi temu zjawisku.

Bohund norweski – szkolenie i wychowanie

Jest to pies z reguły grzeczny i nie potrzebuje wyjątkowego szkolenia, jednak warto nauczyć go komend, co rozwinie w nim chęć posłuszeństwa właścicielowi. Wychowanie psa musi opierać się na dużej ilości ruchu i zabawy, dzięki czemu zwierzę będzie wiedziało jak spożytkować swoją energię.

Bohund norweski – szczeniaki i hodowla

Warto poszukać oficjalnej hodowli FCI, dzięki czemu rodowód psa będzie pewny, a charakter i wygląd zgodny ze wzorcem rasy. Warto poszukać opinii na temat hodowli i kierować się poleceniami.

Bohund norweski – cena

Obecnie w Polsce nie ma zrejestrowanej żadnej hodowli tej rasy, dlatego do ceny psa będziesz musiał/musiała doliczyć koszty transportu psa zza granicy. Na pewno nie są to psy tanie, a występują praktycznie tylko w krajach skandynawskich.

Bohund norweski – historia rasy, ciekawostki

Początki tej rasy pochodzą z X w.n.e. i pierwsze ich szkielety odkryto podczas wykopalisk w miejscowości Gokstad w Norwegii. Warto zaznaczyć, że pierwotnie te psy były hodowane przez wikingów, którzy wykorzystywalu je jako psy pasterskie.

Bohund norweski – dla kogo?

Na pewno będzie to rasa idealna dla osób aktywnych, które są w stanie poświęcić swojemu pupilowi dużo czasu, wymyślając mu różne zabawy i aktywności, tak aby się on nie nudził. Najlepiej, jeżeli może on się spełniać w roli stróża gospodarstwa. Z pewnością nie będzie to pies idealny dla osób starszych i zabieganych.

Wady: duża potrzeba aktywności fizycznej, słaby łowca

Zalety: czuły, inteligentny, lubi zabawę, niezależny

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Czarodziejskie koty z Norwegii – wszystko co warto wiedzieć o kocie norweskim leśnym
Norsk lundehund – doświadczony myśliwy z niezwykłą anatomią
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Basenji – zaskakujący pies faraonów
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *